Szúnyog vadászó játék
A játékhoz egy legalább A/4-es méretű lapra van szükségünk, illetve babra, lencsére, vagy ceruzára. A lap egyik szélére békát rajzolunk, de tulajdonképpen bármi mást is lehet amit szeretnénk eljuttatni majd a papírunk másik oldalára, ahová pedig a "célt" rajzoljuk. Jelen esetben én egy szúnyogot.
A két ábra közé vonalat húzunk jól láthatóan. Gyermekünk feladata, hogy a kiinduló helyről rakosgassa végig a babbal/lencsével az útvonalat, vagy húzza végig a ceruzáját a vonalon.
Először célszerű egyenes vonalat rajzolni, majd ez lehet nagy hullámvonal, egyre kisebb hullámvonal, cikcakk vonal, szaggatott vonal...
Jó vadászatot :)
Tervezz ruhát:
A következő játékhoz én egy pólót használtam, amolyan otthoni-játszósnak valót. De egy megmaradt anyag darab is jó lehet, kicsit méretre szabjuk és hívhatjuk a játékbaba takarójának...
Ezenkívül egy filctollra van szükségünk. Lehet textil filccel is dolgozni ha van otthon ,az megmarad mosás után is a ruhában, de ez nem is mindig cél, úgyhogy teljesen megfelelő egy egyszerű filctoll.
Gyerekünk feladata, hogy díszítse ki ahogyan szeretné.
Nagyon kreatív játék, és garantáltan leköti a gyerekek figyelmét amíg nekünk valami nagyon fontos teendőnk van otthon :) Ezenkívül nagyon jól fejleszti a kézügyességet, szem-kéz koordinációt.
Szegény csibe:
Az feladathoz elkészítjük az alábbi sablont.
Szegény csibének nincsen tolla...Gyorsan öltöztessük fel!
Színes csíkokat vágunk ki papírból, azokat a gyerekek összegyűrik kis golyókká, majd felragasztják a csibére.
A csibe kinézetének a képzelet szab határt, a miénk rózsaszín lett, de lehet akár színes vagy hasonlíthat egy igazi sárga állatkára is.
Hangolódás:
Az alábbi kis videóval megmozgathatjuk az ujjainkat mielőtt munkához látnának :)
Rajzolj meglepetést
Nem kell hozzá sok minden, egy filctoll, szalvéta vagy papírtörlő, egy edény kevés vízzel.
Szalvétára rajzolni nagyon mókás viszont egyáltalán nem egyszerű dolog. Ezért is gondoltam, hogy megosztom ezt a kis játékot mert nagyon jól segíti megéreztetni a gyerekekkel a rajzolás közbeni helyes nyomatékot. Vigyázni kell, nehogy elszakadjon a papír miközben tetszőleges mintát rajzolunk a szalvéta egyik felére.
Ha kész a rajz, félbehajtjuk a papírunkat, óvatosan beletesszük a vizes edénybe úgy, hogy az a fele legyen felül a papírnak amire nem rajzoltunk. Ahogy megszívja magát vízzel, láthatóvá válik a mintánk.
Ékszerkészítés- a fiúk se meneküljenek el :)
Keressünk otthon felfűzhető dolgokat. Lyukas tésztaféléket, gyöngyöket, gombokat, gabonapelyhet...a keresgélés közben megbeszélhetjük a tárgyak tulajdonságát, ezzel a főfogalom alá rendezést is lehet gyakorolni. (Mi az ami pl.: ehető-nem ehető.)
Fűzzük fel damilra, fonalra, amit találunk otthon.
És....ha a fiúk nem lennének elragadtatva a nyaklánc és karkötő készítéstől akkor küldök egy igazán menő kézműves ötletet nekik is. ( a ragasztópisztoly használata mellőzhető, sima vízzel is tapad a tészta)
Kavicsozás
A kavicsfestés jó móka, jól megmozgatja a fantáziát, ügyesíti a kezeket.
Szükségünk lesz kavicsra, festékre (akril vagy tempera), ecsetre.
Indulhat is a móka. Küldök ötletindítónak egy videót amin egy katica készült.
https://www.youtube.com/watch?v=ZtwZ-g0xFEk&feature=youtu.be
Persze egy ovis fantáziája határtalan, akkor is élvezik a játékot ha maguktól festenek egy kitalált formát a kavicsra.
nálunk ez a "szivárvány kavics" felülmúlhatatlan :)
Pufi festék
Az alábbi festési technikával nemrég ismerkedtem meg. Kicsit lejjebb mellékelem az oldalt ahol láttam az ötletet.
Már az előkészület is izgalmas a gyerekekkel. Szükségünk van vízre, sütőporra, lisztre, sóra, és némi festékre (tempera, ételfesték) A mellékelt "recept" alapján ezeket összeöntjük, és indulhat is a festés.
A tapasztalat nálunk az, hogy jó vastagon kell dolgozni, festéket nem sajnálva, akkor látványos lesz a pufi hatás :)
https://szinesotletek.reblog.hu/pufifestek-hazilag
Csipesz-verseny
Az alábbi feladathoz csak ruhaszárító csipeszre van szükségünk, és egy vízszintesen kikötött zsinórra, ahová felhelyezzük a csipeszeket.-de akár a pólónk szélére is kerülhetnek, a gyerekeknek tetszeni fog ez a megoldás is:)
1.
Ha vannak színes csipeszeink,-vagy nem sajnálunk beszínezni fa csipeszeket-akkor játszhatjuk úgy a játékot, hogy színek alapján csoportosítva kell felcsippenteni a gyerekeknek a csipeszeket, a lehető leggyorsabban.
2.
Mi is versenybe szállhatunk velük, akár egyszínű csipeszekkel játszva is.
3.
Ha színesek a csipeszek, előre megbeszélt, vagy megmutatott sorrend szerint tegyék fel a csipeszeket.
4.
A csipeszeket felrakás közben is számolhatjuk, de a végén mindenképp számoljuk meg-ezzel gyakorolva a számlálást is. Ha versenyeztünk, állapítsák meg a gyerekek, hogy kinek lett több-kevesebb a játék végén.
Néhány tanács: A csipeszelést mindig balról jobbra haladva végezzük. A csipeszt a hüvelyk és mutatóujjakkal tartsák a gyerekek.
rizs-móka
Az alábbi feladathoz rizsre és néhány csepp különböző színű ételfestékre van szükségünk.
A rizst zacskóba szórjuk, hozzáadjuk az ételfestéket, majd jól összerázzuk a zacskót. (minden színnél külön zacskót használjunk)
Az eredmény ehhez hasonló lesz:
A színeket össze is keverhetjük, még érdekesebb lesz. Egy nagy tálcába öntjük a rizst.
A gyerekek különböző alakzatokat, sőt számjegyeket is rajzolhatnak a rizses tálcába.
1.
Próbálják meg megállapítani a gyerekek milyen színekből áll a rizs halmazunk? Ez hány féle szín?
2.
Színek szerint csoportosíthatnak egy kisebb adag rizst. Ezzel az ujjak jól ügyesednek, szem-kéz koordinációnak is kiváló.
3.
Finommotorika fejlesztő bármilyen ábra rajzolása a rizses tálcába.
4.
Megszámlálhatnak különböző tárgyakat a közelükben és annyi pöttyöt rajzoljanak a tálcába amennyi dolgot megszámoltak.
5.
Tehetünk kis kavicsokat a tálca jobb és bal oldalára a rizsbe. A relációs jelekkel (kacsacsőr) is megismerkedhetünk azáltal, hogy megállapítjuk a tálca melyik oldalán van több/kevesebb kavics, és a rizsbe pedig annak megfelelően írjuk a relációs jelet.
Jó tanulást-mókát!
Macskabölcső
Egy nagyon egyszerű eszközigényű és mégis nagyon fejlesztő játék. Ne hagyjuk a feledésbe merülni :)